Przyjęcie komunijne w Darłowie

Zaśpiewaj 100 lat patrząc na morze
29 lutego 2024
Zaśpiewaj 100 lat patrząc na morze
29 lutego 2024

Spis treści
  • Łyk historii
  • Od czego zacząć
  • Zasobność kieszeni jest ważna
  • Domowe przyjęcie
  • Przyjęcie poza domem

     

Łyk historii

W pierwszym okresie Kościoła dzieci przyjmowały eucharystię tuż po chrzcie. Konkretny wiek, od którego można było przyjmować Pierwszą Komunię, Kościół wprowadził w IV stuleciu. W średniowieczu było to 7 lat. W XVII w. ustalono, że dojrzałe do tego są osoby 16-letnie, z czasem wiek ten obniżono do 14. roku życia. Aktualnie w Polsce do komunii przystępują 9-latki. 

Do Polski tradycja przyjmowania Pierwszej Komunii Świętej dotarła w X wieku. Zawsze jednak wyjątkowość tego dnia podkreślały ubiory dzieci. Mieszkańców wsi często nie było stać na specjalne stroje komunijne. Dlatego też zwykły ubiór odświętny uzupełniano pierwszokomunijnymi rekwizytami. Najczęściej była to świeca, medalik, biała kokardka przypięta do ubrania chłopca. Dziewczynki nosiły mirtowy wianek. Gdy wieś się wzbogaciła, przyjęto miejski zwyczaj ubierania dzieci w białe sukienki i ciemne garnitury. 

Komunijne przyjęcia zaczęto organizować dopiero w okresie międzywojennym. Jednak nawet wówczas, dzieci nie dostawały takich prezentów jak obecnie. Ten zwyczaj upowszechnił się po II wojnie światowej. Wcześniej dzieci dostawały tylko święte obrazki upamiętniające uroczystość, a także różaniec i książeczkę do nabożeństwa. 

Dziś przyjęcia organizowane są nie tylko w domach, a przede wszystkim w rozmaitych lokalach, a prezenty niekoniecznie nawiązują tematycznie do uroczystości.

Od czego zacząć 

Nie ma co ukrywać, że organizacja przyjęcia komunijnego to pewne wyzwanie. Warto przygotować plan działania. Najważniejsze jest poznanie terminu, w którym dziecko będzie przystępować do Pierwszej Komunii. Wówczas można zrobić listę gości. Są osoby, które wolą, by uroczystość miała kameralny charakter – zapraszani są jedynie dziadkowie i chrzestni. Często jednak zjeżdża się cała liczna rodzina, której towarzyszą dzieci i wnuki. Od liczby gości w dużej mierze zależeć będzie, gdzie się przyjęcie odbędzie – w domu, w niewielkiej restauracji, czy w dużym lokalu lub hotelu. Gdy jest dużo maluchów, warto pomyśleć o osobie, która zorganizuje najmłodszym jakąś zabawę w oddzielnym pomieszczeniu.

Teraz czas na zaproszenia. Można kupić gotowe, zamówić personalizowane lub, gdy gości jest niedużo, potraktować to, jak dobrą kreatywną zabawę i wykonać je wspólnie z dzieckiem. 

Zasobność kieszeni jest ważna

Nie należy się zadłużać! Skromne przyjęcie może być równie udane, jak to organizowane z przepychem. Warto przyjąć już na początku jakieś ramy finansowe. Dzięki temu można będzie zaplanować miejsce oraz menu. Nawet zorganizowane w hotelu https://marina-darlowo.pl/ nie musi drenować kieszeni, jeśli wszystko zaplanuje się z głową. 

Domowe przyjęcie

Tradycjonaliści upierają się często przy organizowaniu przyjęcia w domu. Ma to sens, gdy liczba gości jest nieduża. Jeśli zaproszonych jest dużo osób, staje się to logistycznym wyzwaniem. Trzeba zdobyć stoły i krzesła, a nasz świąteczny serwis z pewnością nie da rady, nie mówiąc o sztućcach. Można to wszystko spróbować pożyczyć od sąsiadów, ale lepiej skorzystać z profesjonalnej wypożyczalni. Taka firma, wszystkie sprzęty dostarczy „pod same drzwi”, a następnego dnia odbierze.

Następnym wyzwaniem staje się przygotowanie potraw. Najbezpieczniej jest przyrządzić te tradycyjne, gdyż są na ogół znane i lubiane przez wszystkich. Warto wziąć pod uwagę osoby, które nie jedzą mięsa. Trudno ukryć, że przy wielu gościach oznacza to ogrom pracy w kuchni. Warto w tym przypadku rozważyć skorzystanie z oferty cateringowej lub wybrać się do jakiejś, np. hotelowej restauracji i zamówić dania na wynos https://brasserielido.pl/.

Przyjęcie poza domem

Tego, co stanowi wyzwanie przy przygotowaniu przyjęcia w domu, uniknie rodzina, która zdecyduje się na zaproszenie gości do restauracji. Ta forma staje się coraz bardziej popularna. Z tego więc względu lepiej pospieszyć się z rezerwacją upatrzonego miejsca, gdyż prawdopodobnie zdecyduje się na nie, wiele innych osób. Jeśli się uda, to zaoszczędzi się sporo czasu, który trzeba by było poświęcić osobiście na przygotowanie wszystkiego. W restauracji czas zajmie jedynie ustalenie szczegółów oraz wybranie dań z restauracyjnego menu. 

Mieszkańcy Darłowa i okolic, jeśli wybiorą Marina Royale Darłówko https://marina-darlowo.pl spędzą przy okazji czas w wyjątkowo urokliwym miejscu. Marina Royale to pierwszy z budynków, które są częścią przyszłego zespołu hotelowego położonego nad Bałtykiem. Tamtejsza restauracja Brasserie LIDO zapewni więc wyjątkowe doznania, nie tylko kulinarne https://brasserielido.pl/spotkania-okolicznosciowe/#. Dania europejskiej kuchni, kojąca atmosfera i spektakularne widoki na morze oraz przepływające statki, pozostaną w pamięci nie tylko dorosł