Baby shower z Bałtykiem w tle

Jubileusz z widokiem na morze
29 lutego 2024
Jubileusz z widokiem na morze
29 lutego 2024
Spis treści
  • Skąd ta tradycja?
  • Świętuje cały świat
  • By baby shower było udane
  • Bociankowe nad morzem

Skąd ta tradycja?

Baby shower na ogół odbywa się w gronie samych kobiet. W Stanach Zjednoczonych od dawna cieszy się ogromną popularnością. Do Polski zwyczaj ten przywędrował właśnie zza oceanu, co nie znaczy, że tam są jego korzenie. Świętowanie wraz z ciężarną nadejścia rychłego rozwiązania i oddawania jej czci, to o wiele starsza tradycja.

Tego typu imprezy organizowano już przed wiekami. O dziwo, trochę przypominały te współczesne. Może dlatego, że i wtedy związane były ze zmianą statusu kobiety na status matki i oczekiwaniem na pojawienie się nowego członka rodziny. Tak jak i dziś, wokół ciężarnej gromadziło się grono bliskich jej kobiet. Rytuały, które towarzyszyły uroczystości, miały zapewnić przyszłej matce lekki poród, a maleństwu zdrowie. Istotą tych obrzędów była celebracja płodności, dzielenie się kobiecym doświadczeniem i obdarowywanie przyszłego potomka.

Świętuje cały świat

W krajach Bliskiego Wschodu i Azji. Do dzisiaj przetrwało wiele odmian świąt przedporodowych W Indiach jest to ceremonia Pumsavanam odprawiana w intencji powicia męskiego potomka, ale też inny zwyczaj, który ma korzenie w starożytności. Ten wedyjski rytuał organizowany do dziś między siódmym a ósmym miesiącem ciąży, to Seemantham. W trakcie uroczystości postawioną na piedestale przyszłą matkę, czczono jako ucieleśnienie bogini Lakshmi, patronki pełni, dobrobytu i bogactwa. Obsypywano ją suszonymi owocami, bakaliami i słodyczami. Otrzymywała też rozmaite prezenty, które miały zapewnić jej dziecku dobry rozwój. Modlono się również o zdrowie dla niej i dziecka, szczęśliwy poród i udane macierzyństwo, a podczas przyjęcia skandowano rytmicznie mantry. Do dziś w południowych Indiach zachowały się elementy tej uroczystości pod nazwą Valaikaappu

Także w żydowskiej diasporze przetrwały dawne tradycje. Tureccy Żydzi obchodzą Fasadurę, podczas której rozcina się symbolicznie białe płótno, z którego szyje się ubranko dla noworodka.

Święta na cześć przyszłej mamy popularne są dziś na całym świecie. Celebrują je przyszłe mamy mieszkające w Azji, Ameryce Południowej i niemal całej Afryce. Nazwy imprez są różne W Ameryce Południowej najbardziej znane są Fiesta de Obsequious, czyli święto podarunków oraz Cha de Bebe – dzidziusiowa herbatka. W RPA podobnie jak polskie bociankowe, impreza kojarzona jest z bocianem i nazywa się Stork Party, czyli bocianie przyjęcie.

By baby shower było udane

O przyjęcie z okazji baby shower dbają zazwyczaj najbliższe kobiety z otoczenia przyszłej mamy – siostry, kuzynki i przyjaciółki. Imprezę organizuje się w ostatnim miesiącu ciąży, ważne jest więc zadbanie o samopoczucie ciężarnej, dźwigającej najczęściej pokaźny brzuch. Nie powinno więc trwać dłużej niż 2-3 godziny. Tradycyjnie odbywa się ono w niedużym gronie samych pań, jednak coraz częściej zaprasza się na nie również panów. Z początku kameralne przyjęcia, rozrosły się (szczególnie w USA) do rozmiarów wielkich imprez z profesjonalną oprawą i dekoracją.

Czy warto robić to z tak dużym rozmachem? Niekoniecznie! Przyszła mama, będąca już w zaawansowanej ciąży może czuć się w tym czasie zmęczona i osłabiona. Nie będzie wówczas szczęśliwa z powodu ogromnej liczby gości, z którymi trzeba zamienić choć jedno słowo, oraz z nadmiaru bodźców płynących z otoczenia. Dla niej najważniejsze jest spędzenie czasu w gronie przyjaznych osób i cieszenie się z prezentów, które dostała dla siebie i maluszka.

Bociankowe nad morzem

Na ogół baby shower organizuje się sobotnie popołudnie. Coraz rzadziej odbywa się w domu ciężarnej, by nie narażać jej na konieczność czynienia honorów pani domu i ewentualne sprzątanie po wyjściu gości. Najlepiej jest więc wynająć salę w restauracji lub w hotelu. Powinno to być takie miejsce, które pozwoli celebrować ten dzień w spokojnej, miłej atmosferze i pięknym otoczeniu. Mieszkańcy Darłowa i okolic mają to szczęście, że mieszkają nad morzem. Należy wykorzystać ten fakt i znaleźć lokal, z którego rozciąga się widok na Bałtyk W tym przypadku warto wziąć pod uwagę Marina Royale Darłówko https://marina-darlowo.pl Marina Royale jest częścią przyszłego zespołu hotelowego położonego nad Bałtykiem w wyjątkowo urokliwej okolicy. Tamtejsza restauracja Brasserie LIDO oferuje wspaniałe dania kuchni europejskiej, serwując też inne wyjątkowe doznania – kojącą atmosferę oraz spektakularne widoki na morze i przepływające po nim statki https://brasserielido.pl/spotkania-okolicznosciowe/#

Rezerwując tam miejsce, warto uzgodnić ewentualną oprawę muzyczną i wynająć fotografa, by uwiecznił dla przyszłej matki te wyjątkowe chwile.

Po posiłku znajdzie się też czas na wręczenie prezentów, tradycyjnie związanych z dzieckiem i macierzyństwem. Te, najlepiej wcześniej uzgodnić z przyszłą mamą, by dopasować je do jej potrzeb i dziecka, a listę przesłać zaproszonym gościom.