Zaśpiewaj 100 lat patrząc na morze

Przyjęcie komunijne w Darłowie
7 lutego 2024
Chrzciny owiane morską bryzą
29 lutego 2024
Przyjęcie komunijne w Darłowie
7 lutego 2024
Chrzciny owiane morską bryzą
29 lutego 2024

Polacy lubią jubileusze, najhuczniej więc obchodzą swoje okrągłe urodziny. Ponad połowa uważa ten dzień za szczególnie ważny w życiu i chce go spędzić w gronie rodziny i przyjaciół. Coraz częściej odbywa się to w kawiarni lub restauracji, gdzie jubilat może beztrosko się bawić, nie będąc zmuszonym obsługiwać swoich gości.

W Polsce zawsze tradycyjnie obchodzono imieniny. Młodzi jednak preferują urodziny, a i okrągłe rocznice osób w jesieni życia też skłaniają do wyjątkowego ich celebrowania. Najważniejsze jest jednak to, by uczynić ten dzień jak najpiękniejszym dla jubilata.

Spis treści
  • Skąd zwyczaj świętowania dnia urodzin?
  • Europa zaczyna świętować urodziny
  • Urodziny dzisiaj
  • Urodziny w domu czy restauracji?

 

Skąd zwyczaj świętowania dnia urodzin?

W wielu starożytnych kulturach można znaleźć zwyczaje związane ze świętowaniem dnia narodzin. Na początku nie dotyczyły one jednak zwykłych ludzi. Celebrowano dni przyjścia na świat bogów i władców. Tak było na przykład w Mezopotamii i Egipcie. Odnaleziono dowody, że z okazji urodzin członków rodzin królewskich i możnowładców przygotowywano tam domowe uczty oraz publiczne parady.

Starożytni Rzymianie świętowali zaś na cześć Geniusza dawcy męskiej płodności. Dzięki darowi tego bóstwa rodziły się dzieci, świat się mógł zaludniać.

Inna z hipotez mówi, że wszystko zaczęło się od kultu Mitry, starożytnego irańskiego boga słońca. Zetknęli się z nim żołnierze Imperium Rzymskiego. Wówczas, niektóre zostały przejęte z tradycji mitraizmu. Spożywano kultowe potrawy, zaczęto robić sobie nawzajem prezenty.

Chrześcijanom trudno było przyjąć podobne zwyczaje, gdyż kojarzyły im się z pogaństwem. Początkowo ich więc nie akceptowali. Nie przyjście na świat, ale śmierć człowieka, jego wyzwolenie z grzesznego świata uważali za bardziej znaczące wydarzenie. Cieniem na urodzinach położył się też biblijny przekaz dotyczący śmierci Jana Chrzciciela. Prorok został bowiem zamordowany podczas celebrowania urodzin Heroda.

Europa zaczyna świętować urodziny

Z czasem podejście Kościoła do dnia urodzin się zmieniło, złagodniało. Od XII wieku proboszczowie zaczęli prowadzić księgi metrykalne urodzenia i chrztu. Każdy więc wiedział, jakiego dnia przyszedł na świat. Wtedy też zaczęto obchodzić urodziny nie tylko władców. Oczywiście pogaństwo odcisnęło piętno na tym dniu. Długo trwała wiara, że wtedy właśnie jubilata nawiedzają dobre, ale i złe duchy. Przed tymi drugimi miało go chronić właśnie wspólne świętowanie. Do dzisiaj przetrwały też takie przedchrześcijańskie jeszcze zwyczaje jak życzenia urodzinowe, prezenty i huczne zabawy.

W Europie to Niemcy pierwsi zaczęli celebrować dzień urodzin dzieci. Początkowo tylko te pierwsze. Z czasem każde kolejne rocznice stały się okazją do wyrażania radości. To w Niemczech też zapoczątkowano europejski zwyczaj przygotowywania tortu z liczbą świeczek odpowiadającą wiekowi świętującego i zdmuchiwanie ich z równoczesnym wypowiadaniem w myślach życzenia. Sam zwyczaj jedzenia tortu także ma korzenie w Starożytności, gdzie właśnie podobne ciasta przynoszono do świątyń bogów. W Starożytnej Grecji, przede wszystkim Artemis. Ich okrągły kształt oraz płonące świece imitowały wygląd i lśnienie księżyca, którego boginią ona była.

Tak zrodziła się w Europie tradycja, tym bardziej że świętowanie z czasem przestało mieć wyłącznie charakter religijny.

Urodziny dzisiaj

Dzisiejsze urodziny nie mogą obejść się bez tortu, toastów, wyśpiewanych i składanych jubilatowi życzeń i oczywiście prezentów. Obecną formę tortu, który trafia w tym dniu na stół, jak już wiadomo rozpowszechnili Niemcy. Na początku wytwarzany był on ze słodkiego ciasta chlebowego i polewany lukrem. Ponieważ liczba stawianych na nim świeczek, wraz z wiekiem jubilata znacząco przyrasta, sklepy zaczęły sprzedawać takie, które mają kształt cyfr, co pozwala postawić na torcie np. tylko dwie obrazujące liczbę lat. W Polsce goście zwyczajowo śpiewają jubilatowi 100 lat! Tę samą liczbę wymienia się podczas składania życzeń i wręczania prezentów.

W domu czy w knajpce?

Obecnie Polacy coraz chętniej świętują poza domem Zaoszczędza to przygotowań takich jak zakupy, sprzątanie i gotowanie. Także pani domu, sama będąca często jubilatką, może odprężyć się, zamiast biegać wokół zaproszonych gości. W przypadku święta pociechy nie musi organizować też zabaw gromadce rozbieganych dzieci. Kinderbale odbywają się dziś w klubikach przeznaczonych dla najmłodszych lub na specjalnych placykach zabaw. Nad przebiegiem imprezy czuwają zaś wynajęci animatorzy, organizując im różne zabawy.

Dziś mieszkańcy Darłowa i jego okolic chcąc urządzić dziecięce urodziny, mogą skorzystać ze wspaniałego miejsca, którym jest uroczy plac zabaw otwarty w Marina Royale Darłowo, https://marina-darlowo.pl/sala-zabaw/ wyposażony w suchy basen z kulkami, zamek ze zjeżdżalnią, ściankę wspinaczkową, krzywe zwierciadło i wiele innych atrakcji. Organizowane tam „Urodziny w morskim stylu” zadowolą chyba każde dziecko. Animator moderuje zabawę i czuwa nad bawiącą się grupą. Jest malowanie zmywalnych tatuaży, kącik plastyczny oraz balonowe i bańkowe szaleństwa. Rodzice otrzymują potem pamiątkowe zdjęcia rozbawionej pociechy.

Słodki i wytrawny bufet zapewnia Brasserie LIDO. W tej właśnie restauracji także dorośli mogą celebrować swoje święta i swoje jubileusze https://brasserielido.pl/spotkania-okolicznosciowe/# ciesząc się daniami europejskiej kuchni i spektakularnymi widokami na morze i przepływające statki.